Presented by EasternPAFootball.com

2011 All-EasternPAFootball.com Big School Team (Class AAAA-Class AAA)

The 2011 edition of the EasternPAFootball.com Big School postseason team consists of players from schools within the AAAA and AAA classifications of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name.


1st TEAM OFFENSE:

Tight end: Sr. Colin Thompson, Archbishop Wood; Jr. Adam Breneman, Cedar Cliff

Wide receivers: Sr. Adam Bridgeforth, Nazareth Area; Jr. Brian Lemelle, Bishop McDevitt; Jr. Diante Cherry, JP McCaskey; Sr. Kevin Gulyas, Allentown Central Catholic

Offensive lineman: Sr. Brandon Arcidiacono, Archbishop Wood; Sr. Chris Muller, Boyertown; Sr. Frank Taylor, Archbishop Wood; Sr. Jason Emerich, Blue Mountain; Sr. JJ Denman, Pennsbury; Jr. Madison O'Connor, Pottsgrove; Sr. Zach Wilk, Central Dauphin

Quarterback: Jr. Alec Werner, Bishop McDevitt; Sr. Brendan Nosovitch, Allentown Central Catholic; Sr. Daniel Harding, Nazareth Area

Running backs: Sr. Brandon Peoples, Archbishop Wood; Sr. Dan Brown, Central Bucks South; Sr. Desmond Peoples, Archbishop Wood; Sr. Preston Bare, Palmyra

Specialist: Sr. Dan Gevirtz, North Penn; Jr. Drew Scales, Central Dauphin; Sr. Eugene Lewis, Wyoming Valley West; Sr. Tommy Bodolus, Daniel Boone; Jr. Zayd Issah, Central Dauphin

Kicker: Jr. Evan Stahl, Central Bucks South



1st TEAM DEFENSE:

Defensive Lineman: Sr. Averee Robinson, Susquehanna Township; Sr. Evan Schwan, Central Dauphin; Sr. Kyle Friend, Cumberland Valley; Sr. Noah Spence, Bishop McDevitt

Linebackers: Sr. Brock Dean, Bishop McDevitt; Sr. Jon Hicks, Palmyra; Sr. Nyeem Wartman, Valley View; Sr. PJ Gallo, Council Rock South; Sr. Ralph Reeves, North Penn; Sr. Rob Dvoracek, Parkland; Jr. Sean Burke, LaSalle College

Defensive Backs: Sr. Anthony Orlando, Bethlehem Liberty; Sr. Robert Bennie, Stroudsburg; Sr. Will Parks, Germantown

Specialist: Sr. Nate Smith, Archbishop Wood

Punter: Sr. Bryant Myer, Manheim Central



Honorable Mention OFFENSE:

Tight end: Sr. Christian Menet, Exeter Township; Sr. Delvaughn Dennis, East Pennsboro; Jr. Jack Miller, Lower Dauphin; Sr. Ry Yozallinas, Souderton; Sr Ryan Kelly, Harriton; Jr. Zach Moyer, Northeastern

Wide Receivers: Jr. Andrew DeStefano, Conestoga; Sr. Andrew Scanlan, Spring-Ford; Sr. Chris Veal, Central Bucks South; Sr. Collin Buckley, LaSalle Collge; Sr. Conner Schlegel, Garden Spot; Sr. Jacob Morgan, Wilson (3); Sr. Jalen Snyder-Scipio, Allentown Central Catholic; Jr. Jay Harris, Downingtown East; Sr. Jerrin Toomey, West York Area; Sr. Kyle Bushong, Manheim Township; Sr. Kyle Kerrick, Coatesville; Sr. Ronnie Gillespie, Upper Perkiomen; Sr. Shane Dunn, Dallas; Jr. William Fuller, Roman Catholic

Offensive Lineman: Sr. Andrew Cohen, Council Rock South; Sr. Andrew Romeo, Bangor; Sr. Barry Temple, Bethlehem Liberty; Jr. Brody Kern, West York Area; Sr. Chris Cicillioni, Valley View; Sr. Eric Condron, Father Judge; Sr. Chris Yazigi, Whitehall; Sr. Conner Kerrigan, LaSalle College; Sr. Jack Willenbrock, Downingtown East; Sr. John Guest, Garnet Valley; Sr. Joe Dolan, Abington Heights; Sr. Michael Mooney, Malvern Prep; Sr. Tad McNeely, Allentown Central Catholic; Sr. Tony Morgante, Crestwood

Quarterback: Jr. Brennan Scott, Manheim Township; Sr. Corey Ernst, North Penn; Sr. Jake Sheller, West Chester East; Sr. Joey Monaghan, Archbishop Wood; Jr. Kyle Lauletta, Downingtown East; Sr. Manny Stocker, Coatesville; Sr. Matt Johns, Central Bucks South; Jr. Ryan Zapoticky, Dallas; Sr. Skyler Mornhinweg, St. Joseph's Prep; Sr. Tanner Klinefelter, Red Lion; Jr. Tim DiGiorgio, Frankford

Running Backs: Sr. Andrew Harris, Whitehall; Jr. Angel Cruz, Conrad Weiser; Sr. Cimirrow Moat, Marple-Newtown; Sr. Dae-Hon Cheung, Coatesville; Sr. Drew Harris, Downingtown East; Sr. Josh Wing, Bangor; Sr. Justin Pyle, Garnet Valley; Sr. Rodney Gillin, Wilson (3); Sr. Tim Wade LaSalle

Specialist: Sr. Brian Donnelly, Council Rock South; Sr. Darrell Scott, Daniel Boone; Sr. Nick Aigeldinger, Crestwood

Kicker: Sr. Alex Oliver, Berwick; Jr. Brandon Mandes, North Penn; Sr. Lance Geesey, Cumberland Valley; Jr. Nick Visco, Archbishop Wood; Sr. Ryan O'Hara, Spring-Ford



Honorable Mention DEFENSE:

Defensive Lineman: Sr. Ahmad Farland, Bethlehem Liberty; Sr. Connor Mahoney, Malvern Prep; Sr. Eddie Towah, Academy Park; Sr. James Blockberger, Honesdale; Sr. Kiser Terry, Neshaminy; Jr. Matt Rothrock, Wilson (3); Sr. Mike Galantini, Valley View; Sr. Nate Hamilton, Central Dauphin; Sr. Zach Robinson, Daniel Boone

Linebackers: Sr. Allen Hollman, Bishop McDevitt; Sr. Andrew Kauffman, Manheim Central; Sr. Bryon Barr, Mechanicsburg; Jr. Daylin Russo, Central Dauphin; Jr. Jason Lindsley, Lampeter-Stratsburg; Sr. Jim Roccograndi, Dallas; Sr. Matt Laub, Parkland; Sr. Tashawn Bunch, Wyoming Valley West; Sr. TJ White, West Chester Henderson; Sr. Tyler Morrissey, Springfield-Delco

Defensive Backs: Sr. Brandon Shippen, Norristown; Sr. Brian Lalli, Valley View; Sr. Damiere Shaw, Cardinal O'Hara; Sr. Jeremy DiPietro, Cumberland Valley; Sr. Okezie Alozie, Bethlehem Freedom; Sr. Tyler Pratt, Shikellamy

Specialist: Jr. Sean Coleman, LaSalle College

Punter: Sr. Benjamin Solis, Council Rock South; Sr. Mike Felton, South Western; Sr. Tyler Orris, Cedar Cliff



Player of the Year - Offense: Sr. Kevin Guylas, Allentown Central Catholic

Player of the Year - Defense: Sr. Noah Spence, Bishop McDevitt

Coach of the Year: Glen McNamee, Central Dauphin

Archives

2010 All-EasternPAFootball.com Big School Team
2009 All-EasternPAFootball.com Big School Team
2008 All-EasternPAFootball.com Big School Team
2007 All-EasternPAFootball.com Big School Team
2006 All-EasternPAFootball.com Big School Team
2005 All-EasternPAFootball.com Big School Team